Malbork zamek

 

Zamek 40km od Jantaru

Zamek Krzyżacki w Malborku, położony niedaleko pięknej plaży w Jantarze, to jeden z najpiękniejszych zabytków na świecie i najcenniejszych w Polsce.

Malbork leży nad Nogatem, między Elblągiem i Tczewem. Może być atrakcją turystyczną podczas wakacji nad morzem. W wodach rzeki przegląda się XIII-wieczne zamczysko. To ono rozsławiło senne niegdyś miasteczko. Krzyżacy pozostawili po sobie dziesiątki twierdz, warowni, fortec i klasztorów, ale zamek w Malborku króluje nad nimi wszystkimi. Tu znajdziemy wszystko, co mieli do zaoferowania krzyżaccy budowniczy. W 1309 roku Wielki Mistrz przeniósł stolicę zakonu z Wenecji właśnie do Malborka. Forteca była wielokrotnie niszczona, palona, rujnowana, ale przetrwała kolejne burze historii. Każdy niemal kamień przypomina tu o dziejach jej chwały i upadku. W roku 1997 została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dziś jest siedzibą Muzeum Zamkowego.

Twierdza składa się z trzech zamków: Wysokiego, Średniego i Niskiego. Na jej zwiedzanie trzeba zarezerwować sobie dużo czasu, bo wiele tu do oglądania. Zachwycają wspaniałe mury, mosty zwodzone, kraty na bramach, malowidła ścienne, czy kunsztowne sklepienia. Nie można pominąć niezwykle bogatej wystawy bursztynu w Zamku Średnim. W kwietniu 2013 roku otwarto nową wystawę, „Święci Orędownicy. Gotycka rzeźba na zamku w Malborku”. To ukłon szczególnie dla rodzin z dziećmi, które mogą uczestniczyć w wielu interaktywnych zajęciach, m.in. układać z klocków i puzzli wybrane obiekty oraz tworzyć własne rzeźby. Wystawa zajmuje trzy Dormitoria na Zamku Wysokim. Jest jedną z wielu na trasie „Szlaku gotyckiej rzeźby”.

Zamek najlepiej zwiedzać z przewodnikiem. Wtedy poznamy nie tylko dzieje twierdzy, ale też wiele niezwykłych legend i opowieści. Na przykład historię kamiennej kuli wmurowanej w ścianę refektarza Zamku Średniego.

Po pokonaniu długich korytarzy można odpocząć i ochłonąć z wrażeń w Zamku Niskim. To jedno ze spokojniejszych miejsc. Tu, pod wewnętrznymi murami Zamku Wysokiego, zgromadzono płyty nagrobne. Szczególnie interesujący jest zbiór epitafiów i steli menonitów z XVIII-XIX wieku. W czasie wakacji polecamy tę interesującą lekcję historii.

Zamek jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Specjalnie dla nich przygotowano podjazdy, windę, toalety. Na stanie zamku jest również kilka wózków inwalidzkich, z których mogą skorzystać turyści z ograniczoną sprawnością ruchową. Jednak nie wszystkie wejścia, przejścia oraz drzwi w zamku są do pokonania przez osoby niepełnosprawne ruchowo, ze względu na schody, czy inne elementy architektoniczne.

Kiedy zapada zmrok i cichną głosy świata, mury tej warowni snują swe wspomnienia. Na zamkowym dziedzińcu rozbrzmiewa wspaniały spektakl „Światło i dźwięk”. Pokazy odbywają się codziennie w okresie od połowy kwietnia do połowy września. Po tak emocjonującej wycieczce wakacyjnej znajdziesz wytchnienie w przyjaznych kwaterach w Jantarze nad morzem.

Zapraszamy- Pokoje Omega czekają na Was w czasie weekendów, świąt i wakacji.